Град Крагујевац је партнер на Пројекту Балкански соларни кровови који има за циљ да пружи подршку градовима и општинама у региону Балкана да повећају употребу соларне енергије.

Овим Пројектом покреће се соларна кампања која треба да мотивише грађане и мала и средња предузећа на коришћење соларне енергије, истакла је Ана Радојевић, енергетски менаџер града Крагујевца. На три јавна објекта у Крагујевцу већ имамо изграђене соларне електране за производњу електричне енергије за сопствене потребе, а то су: вртић „Зека“, Центар за развој услуга социјалне заштите “Кнегиња Љубица” и Јавна гаража. Коришћење соларне енергије је доступно свима и не захтева посебне предуслове за производњу струје из овог обновљивог извора. Ово је најефикаснији начин да се домаћинства укључе у производњу струје и остваре значајну уштеду у потрошњи струје и новцу који је потребан за плаћање рачуна за струју.

Пројекат Балкански соларни кровови (Balkan Solar Roofs) је део Европске климатске иницијативе (European Climate Initiative – EUKI) Савезног министарства СР Немачке за животну средину, заштиту природе и нуклеарну безбедност. Водећи партнер Пројекта је Energy Cities који програм реализује у сарадњи с градовима Пореч, Мостар и Крагујевац. Техничку подршку пружа Зелена енергетска задруга (Green Energy Cooperative) са седиштем у Загребу, а стратешки партнер на Пројекту је Регионални едукацијски и информациони центар за одрживи развој југоисточне Европе (REIC) са седиштем у Сарајеву.

Дејан Ружић, в.д. начелника ГУ за развој и инвестиције истакао је да Пројекат Балкански соларни кровови треба да покрене соларну иницијативу код грађана Крагујевца како бисмо постали свесни значаја и предности коришћења соларне енергије. У сарадњи с ресорним министарствима, Град Крагујевац даје субвенције за употребу соларних панела и овим путем позивамо грађане да се у Секретаријату за енергетску ефикасност ГУ за развој и инвестиције упознају са примерима добре праксе, могућностима за субвенције, као и са законском регулативом, рекао је Ружић.

Иначе, у оквиру Пројекта Балкански соларни кровови биће реализоване две радионице на којима ће се грађани, инсталатери и доносиоци одлука упознати са законским процедурама које је потребно испунити за изградњу соларних електрана за производњу електричне енергије за сопствене потребе, као и са техничким могућностима.