Од почетка године у саобраћајним незгодама у нашој земљи живот је изгубило 187 особа, а међу њима 68 лица старијих од 65 година. У односу на исти период прошле године, број смртно страдалих старијих лица повећао се за 36%, односно, погинуло је 18 особа више. Смртни исход у саобраћају није прихватљив и зато сви морамо урадити више да заштитимо наше старије суграђане. Свака институција и сваки појединац може да да већи допринос.

Агенција за безбедност саобраћаја у сарадњи са градским Секретаријатом за социјалну заштиту и уз подршку локалних Савета за координацију послова безбедности саобраћаја, организује низ едукативних трибина усмерених на повећање безбедности старих лица у саобраћају (65+) под слоганом „Безбедност годи-нама – безбедност годинама“. Кроз разговор и интерактивну едукацију, учесницима скрећемо пажњу на пропусте који могу бити фатални и указујемо шта је безбедно понашање које може да сачува живот и здравље у различитим саобраћајним ситуацијама.

Према статистици, сваки други погинули пешак у саобраћајним незгодама је особа старија од 65 година. Чак 7 од десет бициклиста који су изгубили живот у саобраћају су такође лица старија од 65.  Будући да у познијим годинама долази до опадања пажње и концентрације, слабије процене ризика и споријег кретања, веома је важно разговарати са старијим особама и подсећати их да у саобраћају буду додатно опрезни. Нарочита пажња неопходна је приликом преласка коловоза, вожње бицикла, кретања  у насељу и ван насеља, посебно у вечерњим сатима и у условима смањене видљивости.

Према подацима Агенције за безбедност саобраћаја, особе старије од 65 година најчешће страдају у периоду од 17 до 20 часова, те је потребно указати им на важност ношења светло-одбојних прслука, ретро-рефлектујућих ознака и светлије одеће, како би били уочљиви за возаче и друге учеснике. Са друге стране, скрећемо пажњу возачима да буду опрезни и обрате пажњу на пешаке и бициклисте који су најмање заштићени у саобраћају, а највише изложени и стога представљају рањиву категорију учесника у саобраћају.