Крагујевац је један од градова партнера на пројекту Светионик знања који у дванаест локалних самоуправа под покровитељством  Министарства туризма и омладине Републике Србије реализује Асоцијација за афирмацију културе. У оквиру пројекта одржаће се такмичење средњошколаца из 12 локалних самоуправа међу којима ће се наћи и талентовани млади Крагујевчани. Организатор је отворио конкурс и позива све средњошколце треће и четврте године, чија су интересовања усмерана ка локалној заједници, писању пројеката и активизму. Право учешћа на кокурсу имају сви талентовани средњошколци из Крагујевца, Београда, Чачка, Зајечара, Лесковца, Шапца, Беле Цркве, Ћуприје, Ниша, Вршца, Врања и Бајине Баште.  Конкурс је отворен до 10. септембра.

Циљ је једноставан, али моћан: осмислити и развити пројекте који ће допринети унапређењу квалитета свакодневног живота у тим заједницама. Светионик знања окупља 48 средњошколаца, чинећи тимове од четири ученика треће и четврте године средње школе. Ови будући млади лидери ће радити под пажљивим вођством ментора и координатора из омладинских организација, са фокусом на развој пројектних идеја које ће имати позитиван утицај на њихове заједнице.

Теме на којима ће тимови радити ове године су разноврсне и кључне за будућност нашег друштва: од информационих технологија, заштите животне средине, јавног здравља па до друштвене одговорности и активизма. Осим локалних иницијатива, средњошколци ће имати прилику да размене искуства на семинару заказаном од 22. до 24. септембра у Крагујевцу, а њихови финални пројекти ће бити представљени на завршном догађају од 1. до 3. децембра у Бајиној Башти.

За додатне информације и пријаву, заитересовани средњошколци могу да посете званичну wеб страницу Светионика знања. Изабрани кандидати ће бити обавештени до 13. септембра о финалном одабиру. Светионик знања је прилика да визија младих за бољу будућност постане стварност!