Информатор из области родне равноправности „Програми подршке за незапослене жене“ представљен је данас у присуству Томислава Жигманова, министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Бранкице Јанковић, поверенице за заштиту равноправности. Презентацији су присуствовали и Мирослав Петрашиновић и Ивица Самаиловић, чланови Привременог органа града Крагујевца, Гордана Дамњановић, члан Комисије Привременог органа града Крагујевца и Јелена Миливојевић, омбудсман града Крагујевца.

Оценивши рад локалне самоуправе града Крагујевца отвореним и транспарентним када су у питању осетљиве друштвене групе, Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог је казао да је системски приступ, политике које се креирају на локалном нивоу и мере које се предузимају у области као што су интеграција Рома, инклузија особа са инвалидитеом и др, могу бити узор и другим локалним самоуправа.

Град Крагујевац има добру слику о стању унутар локалне самоуправе и по мерама које предузима може бити узор многим локалним самоуправама. Ту смо и данас да пружимо подршку и пошаљемо јасну поруку, гледајте на који начин, са каквим институтционалним оквирима, којим програмима, мерама треба да решавате питање родне равноправности и подршке незапосленим женама, казао је Жигманов  и истакао да је је најбољи начин за оснаживање незапослених жена 45+ улазак у област предузетништва и покретање сопственог бизниса, затим преквалификација, самозапошљавање кроз програме на руралном подручју, пружање социјалних услуга. То су неки од начина да те осетљиве структуре постану самосталне и независне од државе и партнера.

Израда Информатора је планирана активност реализована током претходне године и представља алат којим ћемо елиминисати негативне резултате до којих смо дошли истраживањем, каже Гордана Дамњановић, чланица Комисије Привременог органа града.  Више од 70 одсто жена, највећим делом из теже запошљивих категорија, са руралног подручја, жене 45+ или оне које су дуги низ година на евиденцији НСЗ су углавном недовољно информисане о програмима подршке који се са различитих нивоа спроводе  у локалној самоуправи. Информатор садржи мере које обезбеђује град, Национална служба за запошљавање, цивилни сектор, Регионална агенција за привредни развој, све информације и доступне програме за економско оснаживање.

Мирослав Петрашиновић,члан Привременог органа града Крагујевца честитао је члановима радне групе на израђеном документу којим је град Крагујевац још једном оправдао лидерску позицију у области унапређења родне равноправности, бројна признања и дугогодишњи епитет града примера добре праксе у спровођењу мера и политика којима су обухваћене све осетљиве групе како би се њихов положај ојачао и унапредио, а чија је суштина да се задовоље потребе свих.

Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности истакла је да сваки напор који локалне заједнице усмере ка томе да боље информишу своје грађане у остваривању права је добар јер је тешко снаћи се данас у мору свих информација које делују да су нам широко доступне, а у ствари је врло тешко снаћи се међу њима, посебно ако се ради о старијим суграђанима.

Више систематичности у информисању значило би много јер би то, и многа друга права људи лакше остварили. Ако имате добру информацију, процедуру која није компликована, лакше ћете остваривати своја права. Биће у крајњем случају мање притужби које не значе нужно намеру некога да вас дискриминише или повреди неко ваше друго право, него ви и не знате да сте то право имали – казала је Бранкица Јанковић.