Национални Дан сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава нацизма и фашизма у Другом светском рату, обележен је данас у Крагујевцу полагањем венаца крај споменика Стрељаним ђацима и професорима у Шумарицама. Венце су положили  проф.др Анђелка Стојковић, заменик председника Скупштине града и Маријана Станковић, директорка Спомен парка „Крагујевачки октобар“.

Заменик председника Скупштине града, проф.др Анђелка Стојковић изразила је најдубљи пијетет према страдалим невиним жртвама и нагласила да је неговање сећања на жртве и афирмација неговања сећања данас изузетно важна.

Страдања невиних жртава треба да буду опомена да само доследна и бескомпромисна борба против расне, верске, националне и сваке друге нетолеранције, против говора мржње и сваког облика насиља, те истрајна посвећеност неговању толеранције и уважавања различитости, могу да буду гаранција да се таква злодела никада више неће поновити.

Маријана Станковић, директорка Спомен парка „Крагујевачки октобар“ истакла је да се сваке године полагањем венаца и обиласком хумке стрељаних ђака и професора у Шумарицама  подсећамо колико жртву је дао овај град и колико су невино страдали људи остали у сећању нас као њихових потомака. И то је наша обавеза и убудуће – казала је Станковић.

Дан сећања обележава се као спомен на 22. април 1945. године и пробој групе заробљеника усташког логора смрти у Јасеновцу-Доња Градина у НДХ, а посвећен је свим Србима, Јеврејима и Ромима страдалим у масовним и нечовечним убиствима током Другог светског рата. Тог дана је 600 од укупно 1.073 још увек живих логораша напало логорску стражу и кренуло у пробој који је преживело само њих 91. Истог дана, извршен је пробој логораша Кожаре, радног дела логора у самом месту Јасеновац. Од 167 логораша, 11 је преживело.