Добротворно удружење „Коло српских сестара“ Крагујевац и ове године традиционално је организовало свечану Видовданску академију „У сусрет Видовдану“. Овај значајан културно-духовни догађај, посвећен Видовдану и Светом кнезу Лазару, одржан је у Дому Епархије шумадијске.

Свечаности су у име Града Крагујевца присуствовале Ана Петровић Јелић, чланица Градског већа за културу и Ивана Обрадовић Станић, начелница Одељења за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима.

Присутнима се обратила Оливера Бергам, председница крагујевачког Кола српских сестара, која је истакла да Видовдан представља симбол жртве, слободе и духовног идентитета српског народа, нагласивши да Коло српских сестара већ више од једног века своју мисију темељи на хуманости, доброчинству, просветитељству и очувању традиције. Подсетила је и да чланице Кола редовно помажу српском народу и светињама на Косову и Метохији, настављајући мисију милосрђа и заједништва.

Овогодишњи програм, посвећен очувању српске културне баштине, духовности и сећања на косовске јунаке, започео је видовданском беседом „Достојанство погледа и ширина видика“ коју је одржала је проф. Љубица Жикић. Стихове прожете патриотизмом говорили су чланови Удружења књижевника Крагујевац, уз наступ Удружења гуслара „Карађорђе“, док је музички део свечаности употпунила етно група „Изданак“ Културног центра „Радоје Домановић“ из Раче.

Коло српских сестара представља најстарију хуманитарну организацију на овим просторима, основану 1903. године. Чланице удружења, које су недавно посетиле Косово и Метохију, деценијама неуморно раде на очувању традиције, просветитељству, заједништву и обнови српских цркава и манастира. Кроз историју су биле пожртвоване ратне болничарке, а данас су добротворке које доприносе одрастању бројних генерација. Организација је дала и значајан допринос у борби за изједначавање грађанских права жена, укључујући право на образовање, запошљавање, наслеђивање и бирачко право.