Тим за борбу против трговине људима града Крагујевца у сарадњи са Црвеним крстом организовало је Јавну трибину о систему за хитно обавештавање јавности о нестанку детета „Пронађи ме“. Значајну улогу у покретању и подршци несталој, злостављаној деци пружио је Игор Јурић, директор Центра за несталу и злостављану децу, који је одржао предавање. У име града Крагујевца, трибини је присуствовала др Гордана Дамњановић, чланица Комисије Привременог органа града Крагујевца.

Наша земља је прва у региону увела систем „Пронађи ме“ који ће пуно помоћи у проналажењу деце. Циљ система је да кроз наш рад и рад наших институција покажемо и државама у региону да је битна превентива, да не радимо неке ствари тек након трагедија већ да радимо много да до трагедије не дође, рекао је Игор Јурић. Морамо више радити на безбедности деце како у реалном тако и у виртуелном животу зато штио су друштвене мреже свуда присутне. У првој фази сусрели смо се са проблемом како доћи до одговорних друштвених лица која би могли повлачити потезе на основу задатака полицијe, у смислу да када се дете пронађе са платформе склоне и заштите сви подаци детета. Други фактор заштите су представници МУП-а и представници друштвених мрежа, казао је Јурић. Вајбер апликацију користи 97% грађана и управо ћемо на тај начин обавестити јавност о нестанку лица, али ћемо укључити и остале друштвене мреже и тако наставити надоградњу система. По обећању министра Гашића, у наредних годину дана ће се укључити и други чиниоци а то су тржни центри, маркетиншке агенције и платформа која треба да убрза додатно информисање тих других чинилаца, закључио је Јурић.

У области људских и мањинских права, Крагујевац представља пример добре праксе. Међу првим градовима смо оформили одељење за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима, истакла је др Гордана Дамњановић, чланица Комисије Привременог органа града Крагујевца. Велики глобални проблем који погађа све земље света, без обзира на економски развој и статус, је трговина људима. Са друге стране интернет је велики је ризик за жене и за сву децу зато што је доступан и приступачан младима јер први разговори и врбовање жртава полазе са друштвених мрежа, рекла је др Дамњановић. Систем „Пронађи ме“ направљен је по узору на америчку верзију „Amber Alert“ и друге светске системе за брзо проналажење нестале деце. Са друге стране нам је изузетно важно да младе генерације упознамо са овим проблемом и да радимо на превенцији, закључила је др Дамњановић.