Поводом Међународног дана људских права 10. децембра  и 75 година од доношења Универзалне декларације о људским правима, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог организовало је свечаност на којој су уручене захвалнице партнерима из јавне управе, медија, цивилног друштва, локалне самоуправе, академске заједнице и других организација и институција као и истакнутим појединцима за подршку унапређењу људских права у Србији.

За посебан допринос и ангажман академским радом у области унапређења људских и мањинских права и положаја посебно рањивих и маргинализованих друштвених група захвалницу је добио проф. др Дејан Матић са Правног факултета Универзитета у Крагујевцу и др Гордана Дамњановић, чланица Комисије Привременог органа и то за посебан допринос, ангажман и иновативне приступе у области унапређења положаја рањивих и маргинализованих група у Крагујевцу,

Верујем да нас је за ово признање Министарства за људска и мањинска права и друштевни дијалог, препоручило институционално организовање кроз Одељење за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима, антидискриминациони кодекс, као и стратешка документа, локални акциони и оперативни планови које је град Крагујевац имплементирао, казала је др Дамњановић. Изузетна је част добити ово признање, не само за мене лично већ изнад свега због града Крагујевца и Одељења за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима, јер су права мера и вредност једне заједнице и друштва људскост, хуманост, поштовање универзалних људских права и брига о онима који су најрањивији, изјавила је Дамњановић, након што јој је министар Томислав Жигманов уручио захвалницу.

Иначе, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у склопу обележевања 75 година од усвајања Универзалне декларације о људским правима у Крагујевцу одржао три друштвена дијалога. Један је био посвећен бризи о старима са аспекта међугенерацијског јаза, други, поводом „16 дана активизма“ за тему је имао нулту толеранцију насиља над женама а на трећем се говорило о социјалној инклузији у области културе, с обзиром на то да је град Крагујевац добио признање о заштитника грађана за приступачност у овој области.