У Крагујевцу је данас у организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Градске управе, представницима организација цивилног друштва представљен програм ''Грађани, једнакост, права и вредности''. Вредност програма који финансира ЕУ је 1,5 милијарди евра а у Србији се распоређује на области промовисања једнакости, права и равноправности полова, укљученост и учешће грађана, активна грађанска партиципација и борбе против свих облика насиља.

Циљ програма је јачање демократије у Европи и подизање свести грађана о правима и вредностима и идејама који најбоље повезују грађане и територије, локалне самоуправе, организације, институције како би што већи део средстава управо остао у Србији, казао је Иван Бошњак, државни секретар у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог. Он је најавио да ће у априлу уследити први позиви а да ће Министарство бити контакт за заинтересоване организације, институције, локалне самоуправе како би имали могућност повезивања и што лакше пронашли своје партнере за реализацију пројекта унутар Србије али и у ЕУ.

Др Гордана Дамњановић, чланица Комисије за социјалну политику, здравство и образовање Привременог органа Града Крагујевца подсетила је на изузетну сарадњу са Министарством  за људска и мањинска права и друштвени дијалог уз чију подршку и сарадњу у претходном периоду је реализовано и отпочело низ важних пројеката и кампања. Поред обележавања 75. годишњице од потписивања универзалне декларације о људским правима, реализоване су фокус групе друштвени дијалози са темама везаним за права бивших осуђеника, стоп фемициду, социјална инклузија Рома и Ромкиња, превенција дискриминација, социјална инкулзија особа са инвалидитетом у култури и права најстаријих суграђана, подсетила је она и истакла да је програм ''Грађани, једнакост, права и вредности'' највећи програм до сада намењен промоцији и заштити вредности Уније: демократије, владавине права, основних права, транспарентности и доброг управљања, социјалне инкулзије и питања које се тичу угрожених, маргинализованих група, људских права, права особа са инвалидитетом, повезивање градова.

Након презентације за заинтересоване представнике удружења и организација одржане су индивидуалне консултације о потенцијалним пројектним идејама.