Централни догађај овогодишњег обележавања Међународног дана Рома у оквиру манифестације Ромско културно наслеђе је свечана академија у Књажевско-српском театру у понедељак, 8. априла и након тога концерт Народног оркестра Ненада Милановића Пегија, речено је на конференцији одржаној поводом најаве програма обележавања датума којим се прославља ромска култура, историја и језик и подиже свест јавности о проблемима са којима се ова национaлна мањина сусреће.

Конференцији за новинаре присуствовала је чланица Градског већа за здравстену и социјалну заштиту Јелена Павић.

Град Крагујевац је носилац признања за допринос, ангажман и иновативне приступе у области унапређења положаја рањивих и маргинализованих група које је ресорно министарство деделило поводом Међународног дана људских права али и град коме је унапређење положаја сународника Рома трајно опредељење, казала је др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права. Град и градске институције годинама уназад дају пуну подршку ромској заједници што ће и ове године резултирати свечаним обележавањем Међународног дана Рома. Без обзира на две декаде Рома и све оно што је Град Крагујевац до сада урадио, начин живота и услови у којим ромска заједница и данас живи, указује на то да су пред нама још увек изазови у свим областима, казала је др Дамњановић и истакла да су пут за излазак ромске заједнице из сиромаштва афирмативне мере – образовање и запошљавање као и стамбена подршка.

Она је подсетила да је у току пројекат легализације 50 ромских домаћинстава. Много тога је урађено на јачању капацитета за конкуретнији положај Рома и Ромкиња на тржишту рада и њиховом запошљавању. У плану је отварање Ромског културног центра, а партнерство ромских удружења и локалне самоуправе резултирало је узаступним циклусима сарадње са ГИЗ-ом и Ромактед-ом.

Са активностима пројекта Заврти црвени точак ромске културе програм неговања језичке особености ромског језика кроз очување развој и презентацију културно језичког налеђа, који реализујемо уз подршку Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, почели смо још почетком марта обележавањем Међународног дана матерњег језика и предавањем професорке ромског језика др Марије Александровић. У Народној библиотеци ''Вук Караџић'' у Колонији 5. априла након отварања изложбе слика ''Познати Роми света'' ромолог проф. др Драгољуб Ацковић одржаће панел дискусију на тему Културна баштина Рома у Србији, најавио је Божидар Николић, извршни директор Образовно културне заједнице Рома – Романипен.

Он је истакао да у раду и активностима у промоцији културне различитости и разбијању предрасуда према ромској заједници постоји континуитет уз подршку локалне самоуправе и најавио нове активности у оквиру двогодишњег пројекта који ће удружење реализовати са Институтом за јавно здравље и партнерима из Словеније а финансираће се средствима из европских фондова.