Манифестацијом „Ромско културно пролеће“ у одељењу Народне библиотеке „Вук Караџић“ у Старој радничкој колонији настављене су активности Пројекта „Заврти црвени точак ромске културе – програм неговања језичке особености ромског језика кроз очување, развој и презентацију културно-језичког наслеђа Рома“ који Образовно културна заједница Рома „Романипен“ реализује уз подршку Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Града Крагујевца. У оквиру манифестације отворена је изложба слика „Познати Роми света“, након чега је ромолог проф. др Драгољуб Ацковић одржао панел дискусију на тему „Културна баштина Рома у Србији“

Ово пролеће за нас је специфично јер смо као Град подржали идеју Романипена о Културном пролећу са бројним манифестацијама и истакнутим представницима ромске заједнице који су досегли врхунац у образовању и баштињењу традиције, рекла је у уводном обраћању др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права. Нагласивши да се након две деценије рада тек сада уочавају први помаци, она је оценила да све већи број оних који излазе из круга сиромаштва јесте везан управо за образовање. То је пут и начин - промоција ромске традиције, културе, језика, али и подстицање младих да наставе школовање. Важно је приказати примере најбољих међу вама, оних који су успели да постигну свој максимум, да се зна ко су познати Роми у свету и код нас. Имате чиме да се поносите, поручила је Дамњановић и додала да читава јавност треба са тиме да буде упозната.

Дамњановић је још истакла да је као представник Града Крагујевца била учесник националног дијалога на тему превенције малолетничких бракова који је данас одржан у Палати Србија, а на који је наша локална самоуправа позвана као пример добре праксе јер пружа руку и ослушкује све организације цивилног друштва, а одлуке при изради стратешких докумената и локалних акционих планова и политика креира заједнички са ромском заједницом и бројним институцијама.

За нас је битно да са овако значајном и великом изложбом слика и збирком граматика и речника ромског језика, као и богатом збирком старих фотографија, отворимо причу и афирмишемо ромски културни идентитет, пре свега у нашој, али и широј локалној заједници у којој живимо, рекао је Божидар Николић, извршни директор Образовно културне заједнице Рома „Романипен“. Он је најавио да са Кућом ромске културе која је њихов главни партнер, као и проф. Ацковићем, имају договор да током године организују и низ других културних догађаја којима би анимирали младе припаднике ромске заједнице. Жеља нам је да места као што су библиотека и друге културне институције буду поприште афирмације ромске културе како на локалном, тако и на националном нивоу, нагласио је Николић.

Изразивши наду да ће манифестација „Ромско културно пролеће“ бити настављена још много година, проф. др Драгољуб Ацковић је истакао да сваки од бројних догађаја у оквиру ње има за циљ да се на једном месту види неколико различитих облика деловања и да се прича о култури, језику и социјалној политици.

Иначе, за данашњу изложбу значајних ромских личност избор су биле познате Ромкиње, а порекло изложених фотографија Рома датира из периода старијег од 100 година.